do czyszczenia fug

Sprzątanie łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które znajduje się w każdym domu i mieszkaniu. Korzystamy z niego codziennie, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, iż ulega ono szybkiemu zabrudzeniu. Niestety ogromnym minusem jest fakt, iż generalne sprzątanie łazienki nierzadko zajmuje bardzo wiele czasu. Niezbędne czynności należy jednak wykonać, ponieważ pozwalają one podnieść komfort użytkowania.
Wiedza o tym, czym i jak sprzątać łazienkę, jest niezwykle istotna. W ten sposób można znacznie skrócić cały proces oraz we właściwy sposób zadbać o higienę i bezpieczeństwo. W przeciwnym razie możesz narazić siebie i innych domowników na zakażenie licznymi chorobami. Przeczytaj nasze porady i zastosuj je w praktyce, a sprzątanie łazienki stanie się łatwe i przyjemne.

Jak sprzątać łazienkę?

Generalne sprzątanie łazienki należy przeprowadzać minimum raz w tygodniu, ponieważ pomieszczenie to jest ulubionym miejscem wielu groźnych bakterii. Warto pamiętać, że największe skupiska znajdują się na muszli klozetowej, brodziku i umywalce. Z tego też względu sanitariaty powinno się przecierać nieco częściej, nawet raz dziennie, aby na bieżąco pozbywać się szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki temu nie rozprzestrzenią się one na inne elementy wyposażenia, takie jak szczoteczki, ręczniki czy mydelniczka.

Generalne sprzątanie łazienki – Porady i poszczególne etapy

Pokój kąpielowy najlepiej sprzątać według szczegółowej listy, aby nie pominąć żadnego istotnego etapu. Przygotowaliśmy więc krótką ściągawkę, dzięki której skuteczne i ekologiczne sprzątanie łazienki przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

 1. Wymień ręczniki. Brudne komplety wypierz w pralce, w wysokiej temperaturze.
 2. Wyczyść muszlę klozetową z użyciem odpowiedniego detergentu, z pomocą specjalnej szczotki. Nie pomijaj spłuczki lub przycisku do spuszczania wody. Na koniec zamontuj odświeżacz w postaci żelowego krążka.
 3. Umyj kabinę prysznicową. Dokładnie spryskaj płytki i szyby sprawdzonym środkiem czyszczącym. Nie zapomnij umyć odpływu, w którym mogą pozostawać np. resztki włosów.
 4. Wyszoruj fugi. Możesz w tym celu wykorzystać mieszankę proszku do pieczenia i sody oczyszczonej, która pozwoli skutecznie wyeliminować osady z mydła i uporczywe zabrudzenia.
 5. Dokładnie wyczyść umywalkę oraz baterię. Krany chromowane potraktuj płynem do mycia naczyń. Propozycje wykonane z mosiądzu umyj z kolei z wykorzystaniem wody i octu. Dzięki temu nie porysujesz powierzchni i nie zniszczysz naturalnej struktury.
 6. Przetrzyj z kurzu wszystkie półki, pudełka do przechowywania, kosmetyki i inne elementy wyposażenia.
 7. Umyj wszystkie lustra, lampy i kinkiety.
 8. Umyj ściany i podłogi z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów.

Czym sprzątać łazienkę?

Wiesz już, jakie najważniejsze etapy składają się na generalne sprzątanie łazienki. Teraz musisz wiedzieć, z jakich środków czyszczących warto korzystać.
Na rynku dostępne jest wiele różnych propozycji chemii gospodarczej. Wybieraj wyłącznie sprawdzone rozwiązania, dzięki którym nie uszkodzisz czyszczonych powierzchni. Łazienka po sprzątaniu powinna bowiem lśnić czystością.
Jeśli stawiasz na ekologiczne sprzątanie łazienki, sięgaj po domowe sposoby, które doskonale radzą sobie z zabrudzeniami w tym pomieszczeniu i jednocześnie są przyjazne dla środowiska. W tej materii najlepiej sprawdzają się np.:

 • ocet i woda,
 • soda oczyszczona i ocet,
 • proszek do pieczenia i soda oczyszczona.

W większości przypadków wystarczy, że naniesiesz przygotowaną wcześniej miksturę na zabrudzoną powierzchnię, którą spłukasz później po kilku minutach. W razie potrzeby, dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, możesz wyszorować konkretne miejsce z pomocą mieszanki i szczoteczki do zębów.

Generalne sprzątanie łazienki, czyli co jeszcze powinieneś wiedzieć…

Dokładne wyczyszczenie sanitariatów jest niezwykle istotne, aczkolwiek niemniej ważna jest także prawidłowa organizacja przestrzeni. Zadbaj o właściwe pogrupowanie kosmetyków, sprzętów i ozdób do stylizacji włosów oraz innych łazienkowych gadżetów.
W tym celu wyposaż łazienkę w różnego rodzaju pojemniki plastikowe, wiklinowe kosze lub drewniane pudełka, które będą idealnie dopasowane do stylistyki wnętrza. Dzięki temu zadbasz nie tylko o ład i porządek, ale też o estetykę pomieszczenia.

Jak sprzątać łazienkę? Skorzystaj z pomocy Eskurro!

Jesteśmy firmą sprzątającą z wieloletnim stażem na rynku. Z tego też względu generalne sprzątanie łazienki nie ma przed nami żadnych tajemnic. Zespół wykwalifikowanych pracowników posprząta za Ciebie, a Ty w tym czasie zajmiesz się wykonywaniem innych, nieco bardziej istotnych obowiązków.
Naszym klientom zapewniamy indywidualne podejście. Jesteśmy bardzo elastyczni zarówno pod względem terminów i czasu realizacji zlecenia, jak i zakresu naszych usług. Proponujemy wiele różnorodnych obszarów pracy, dlatego ostateczny zarys zamówienia jesteśmy w stanie dopasować adekwatnie do potrzeb zleceniodawcy.
W naszej pracy wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane urządzenia i narzędzia. Sięgamy po środki przyjazne dla środowiska, dlatego klientom proponujemy również ekologiczne sprzątanie łazienki. Gwarantujemy wysoki poziom bezpieczeństwa. Nasi pracownicy ostrożnie realizują wszystkie czynności, tak aby nie zniszczyć przedmiotów cennych zarówno pod względem materialnym, jak i sentymentalnym, które znajdują się we wszystkich pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu.