stal mycie

Czyszczenie stali nierdzewnej. Jak i czym czyścić?

Obecnie do produkcji przedmiotów codziennego użytku wykorzystuje się stal nierdzewną. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku elementów wykończenia i armatury do kuchni czy łazienki, Materiał ten jest bowiem wytrzymały i odporny na działanie brudu, kwasów i innych substancji chemicznych, dzięki czemu wyróżnia się wysoką trwałością na lata. W związku z tym również czyszczenie stali nierdzewnej nie stanowi większego problemu dla przeciętnego użytkownika. Z tego artykułu dowiesz się więc, jak utrzymać stal nierdzewną w nienagannej czystości!

Stal nierdzewna – ceniona za trwałość i wytrzymałość

Stal nierdzewna jest obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w wielu sferach przemysłu. Korzystają z niej zakłady hydrauliczne, firmy meblarskie i producenci armatury. Największą zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość oraz wysoka trwałość. Dodatkowo stal nierdzewna jest odporna na korozję, wysokie temperatury, a nawet działanie ognia. Ogromnym atutem jest tutaj również mycie stali nierdzewnej – materiał jest odporny na osadzanie się brudu, dzięki czemu bardzo łatwo jest go wyczyścić i zdezynfekować. Ze względu na brak pęknięć czy też porów w strukturze stal nierdzewna wyróżnia się też odpornością na powstawanie grzybów, czy osadzanie bakterii. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że nierdzewka prezentuje się niezwykle estetycznie i elegancko. Dodatkowo wysoka trwałość materiału sprawia, że zachowuje on swój piękny wygląd na długo.

Produkty ze stali nierdzewnej chętnie wykorzystuje się w kuchni, gdzie są one codziennie narażone na ciągłe zmiany temperatur, kontakt z tłuszczem oraz kwasami. Ze względu na łatwe czyszczenie stali kwasowej materiał ten znajduje również szerokie zastosowanie w miejscach, gdzie największe znaczenie ma wysoka higiena – mowa tutaj przede wszystkim o szpitalach, laboratoriach czy fabrykach.

Czym czyścić nierdzewkę?

Stal nierdzewna, choć wytrzymała i odporna, jak każdy inny materiał co jakiś czas wymaga czyszczenia. Nieodpowiednie mycie stali oraz zbyt rzadka konserwacja mogą bowiem doprowadzić do zmatowienia powierzchni materiału, co będzie skutkować powstawaniem bardziej złożonych plam trudniejszych do usunięcia. Na zmatowionym materiale dużo łatwiej będzie również pojawiał się osad, który w konsekwencji może przyczynić się do korozji. Czyszczenie stali nierdzewnej nie należy jednak do trudnych zadań – regularne mycie można wykonać za pomocą zarówno specjalistycznych środków myjących, jak i detergentów wykonanych z produktów codziennego użytku. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku tego materiału środek do mycia nie powinien zawierać w składzie substancji żrących, które mogłyby doprowadzić do powstania zadrapań i pogorszenia ogólnego wyglądu powierzchni. Więc czym czyścić stal nierdzewną?

  • Ściereczką z mikrofibry,
  • Serwetkami,
  • Gąbką do mycia naczyń.

konserwacja-stali-nierdzewnej

Prosta i szybka metoda na czyszczenie stali kwasowej

Sposobów na czyszczenie stali nierdzewnej jest wiele, ale materiał ten jest tak łatwy w myciu, że do jego regularnej pielęgnacji absolutnie wystarczająca będzie zwykła miękka gąbka i ciepła woda. Przy silniejszych zabrudzeniach konieczne może okazać się użycie płynu do mycia naczyń. Tego typu detergent jest niezwykle delikatny, a jednocześnie skuteczny, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia materiału podczas mycia. Ważne jedynie, by po umyciu opłukać stal i osuszyć ją za pomocą czystej ściereczki z mikrofibry – w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu zacieków i plam z wody.

Jak wypolerować stal nierdzewną domowym sposobem?

  1. Mieszanka do usuwania uporczywych plam: zmieszaj ze sobą szczyptę sody oczyszczonej, wodę oraz ocet winny.
  2. Domowy środek czystości na osad lub kamień: niezawodnym rozwiązaniem będzie tutaj połączenie wody i octu winnego. Substancje te należy zmieszać ze sobą w proporcji 1:1.
  3. W skrajnych przypadkach – środek do wyeliminowania rdzy: z rdzą doskonale radzi sobie sok z cytryny lub też mieszanka wody ze świeżym sokiem z cytryny.

Wśród gospodyń domowych popularnym sposobem na czyszczenie blachy nierdzewnej ze smarów i tłuszczów jest szmatka zamoczona w alkoholu. Do usuwania nieestetycznych odcisków palców doskonale sprawdza się z kolei zwykła woda mydlana. Jeśli zaś twój kran lub klamka ze stali nierdzewnej straciły swój pierwotny blask, możesz łatwo go przywrócić za pomocą oliwy z oliwek. Nie potrzeba tutaj żadnych specjalistycznych detergentów ze sklepowych półek.

W przypadku bardzo uporczywych plam, z którymi nie możesz sobie poradzić samodzielnie przy użyciu domowych środków czystości i sprawdzonych sposobów, warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie stali nierdzewnej przez specjalistów. Fachowcy posiadają bowiem wszelkie narzędzia i środki niezbędne do tego, by doprowadzić stal nierdzewną do pełnej czystości szybko i sprawnie. Profesjonaliści mają też wiedzę i doświadczenie, a nierzadko znają również tajemnicze metody na mycie stali, o wiele skuteczniejsze niż domowe sprzątanie. Współpracując z fachowcami, możesz więc zaoszczędzić sobie nerwów i wysiłku, który trzeba poświecić na samodzielne przygotowanie środków czystości oraz mycie stali. Co więcej, zamówienie usługi jest proste, a profesjonalna firma sprzątająca będzie w stanie wyczyścić także inne powierzchnie w Twoim domu.

Podsumowując, regularne mycie i konserwacja stali nierdzewnej to kluczowe kwestie dla utrzymania materiału w nienagannej czystości i pierwotnym stanie na długo. Do codziennego mycia absolutnie wystarczające będą domowe środki czystości wykonane z soku z cytryny, sody oczyszczonej i octu winnego oraz miękka ściereczka. Unikaj natomiast stosowania detergentów zawierających środki żrące i metalowych gąbek, by nie porysować powierzchni materiału. Jeśli zaś nie możesz poradzić sobie samodzielnie z czyszczeniem stali nierdzewnej, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy kompleksowo zadbają o wszystkie powierzchnie w Twoim mieszkaniu.