Sprzątanie kuchni

Swiąteczne porządki

Grudzień bez wątpienia jest miesiącem, który od samego początku wprawia nas w świąteczny nastrój. Podczas oczekiwania na bożonarodzeniową kolację i świąteczny czas, zwykle towarzyszy nam cała masa przygotowań. Zakupy, pakowanie prezentów, ubieranie choinki i wypieki to czynności wykonywane w każdym domu. Oprócz tego, co roku czekają na nas świąteczne porządki, które są nieodłączną częścią przedświątecznych przygotowań. Dobry plan sprzątania na święta i organizacja domowników sprawi, że wszystkie rzeczy do zrobienia przebiegną sprawnie, a świąteczno-noworoczne szaleństwo nie będzie dla nas dotkliwe.

Od czego zacząć świąteczne porządki? Dobry plan to podstawa!

Plan sprzątania przed świętami to najlepszy sposób na szybkie i skuteczne przeprowadzenie porządków. Nie warto odkładać wszystkiego na później i zostawiać sprzątania na ostatnią chwilę, a organizacyjne podejście do sprawy oszczędzi czas i stres związany ze świąteczną gorączką. Dokładnie rozplanuj, kiedy planujesz umyć łazienkę, posprzątać kuchnię, przetrzeć kurze i odkurzyć podłogi. Po każdej wykonanej czynności skreślaj ją z listy – dzięki temu zyskasz niezawodny motywator oraz będziesz w stanie realnie określić, ile jeszcze rzeczy zostało do wykonania. Przedstaw plan sprzątania w domu wszystkim członkom rodziny i podziel obowiązki. Taki ruch pomoże zyskać na czasie, a wszystkie zadania do wykonania nie będą ciążyć jedynie na Twojej głowie.

Plan sprzątania na święta – praktyczny niezbędnik

Przygotowując swój plan sprzątania przed świętami, weź pod uwagę, że jedna lista może nie wystarczyć do przeprowadzenia skutecznego porządkowania. Szczególnie jeśli masz kilku domowników w mieszkaniu i każdy z nich ma obowiązki do wykonania. W takiej sytuacji warto podzielić świąteczne porządki na sekcje i rozdać każdą listę jednej osobie. Poza tym z pewnością przyda Ci się lista z niezbędnymi akcesoriami i środkami czystości. Koniecznie zaopatrz się w:

  • ściereczki i gąbki
  • wiadro z mopem
  • odkurzacz
  • chemiczne środki czystości do mycia podłóg i elementów sanitarnych
  • ocet, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną

Dzięki takiej liście z niezbędnikiem nic Cię nie zaskoczy w trakcie sprzątania i będziesz mieć pewność, że wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęt masz w domu pod ręką. Możesz korzystać z gotowych środków chemicznych lub stworzyć je z naturalnych produktów, które mają równie skuteczne działanie.

Od czego zacząć porządki świąteczne? Trzymaj się dwóch zasad

Wiesz już, że świąteczne porządki powinieneś zacząć realizować z wyprzedzeniem. Jednak pewnie zastanawiasz się, od których pomieszczeń warto zacząć i co zostawić na sam koniec sprzątania. Przy kompleksowym sprzątaniu domu trzeba poznać dwie żelazne zasady sprzątania. Pierwsza z nich mówi, że sprzątanie przed świętami trzeba zaczynać od najmniej do najbardziej użytkowanego pomieszczenia w domu. Taka metoda pozwoli na sprawne posprzątanie niewielkiego bałaganu w rzadko używanych pomieszczeniach oraz utrzymanie w nich porządku na dłużej. Tuż przed świętami najrzadziej używany pokój będzie wymagał jedynie szybkiego odświeżenia. Zacznij od salonu i jadalni, następnie zajmij się sypialnią i pokojami dzieci, a na samym końcu przejdź do czyszczenia łazienki i kuchni. Druga zasada dotyczy metody sprzątania od góry do dołu. Polega ona na tym, że sprzątanie każdego pomieszczenia powinno zaczynać się od góry. Dzięki temu przetarty kurz z najwyższej szafki będzie opadał na dół, a raz starty z powierzchni mebla nie osiądzie się na nim ponownie. Taki plan sprzątania w domu sprawi, że porządkowanie będzie sprawne i efektywne, a raz umyta powierzchnia świeża na dłużej.

Świąteczne porządki i odpowiednia kolejność porządkowania

Realizując krok po kroku plan sprzątania na święta, zaczynamy od salonu, pokoju gościnnego i jadalni. Zdejm firanki i zasłony, narzuty i inne tekstylia, które potrzebują odświeżenia. W trakcie prania przejdź do mycia okien i parapetów, a następnie zajmij się kurzem na meblach. Świeżo wyprane firanki i zasłony możesz od razu powiesić na karniszach – podczas schnięcia same się rozprostują, a ty nie będziesz musiał ich prasować. Świąteczne porządki obejmują również wszystkie kwiaty w pomieszczeniach. Starannie umyj liście kwiatów w łazience i pozostaw do wyschnięcia. Wilgotną ściereczką z detergentem przetrzyj stoły, blaty, biurka oraz wszystkie inne płaskie powierzchnie w domu. Przetrzyj też fotele i krzesła. Najwięcej pracy czeka na Ciebie w kuchni i łazience, gdzie trzeba wyszorować płytki i sprzęt AGD. Do tego celu świetnie sprawdzi się ściereczka nasączona mieszanką wody z octem. Na samym końcu zajmij się czyszczeniem podłogi, Najpierw odkurz dokładnie podłogi w całym domu, a następnie umyj je mopem na mokro. Nie zapomnij o wietrzeniu kołder i poduszek oraz zmianie pościeli na nową. Z takim planem sprzątanie domu przed świętami będzie czystą przyjemnością.

Profesjonalne sprzątanie przed świętami z Eskurro

Świąteczne porządki to podstawa wszystkich przedświątecznych przygotowań. Często zdarza się, że natłok rzeczy do zrobienia, zakupowy szał oraz brak specjalistycznego sprzętu uniemożliwia przeprowadzenie gruntownych porządków. W takiej sytuacji warto zatrudnić profesjonalny serwis sprzątający, który w mig poradzi sobie z całym bałaganem. Ekipa sprzątająca Eskurro to wykwalifikowana kadra pracowników z bogatym doświadczeniem, która precyzyjnie i dokładnie przeprowadzi sprzątanie przed świętami w Twoim domu. Dzięki wykorzystaniu certyfikowanego sprzętu i bezpiecznych środków czystości, nasz personel skutecznie usunie wszelkie plamy i zabrudzenia. Każde zlecenie jest realizowane z zachowaniem najwyższych standardów i jakości wykonywanych usług. Elastyczność w zakresie oferowanych usług sprawia, że możesz wybrać dogodny dla Ciebie termin sprzątania. Rozpocznij współpracę z Eskurro i nie zastanawiaj się, od czego zacząć porządki świąteczne.