Od czego zacząć sprzątanie

Od czego zacząć sprzątanie?

Wolny dzień w tygodniu to doskonała okazja do zrobienia generalnego porządku w swoich czterech kątach. Dla wielu sprzątanie wciąż stanowi przykry obowiązek. W dodatku gromadzące się obowiązki sprawiają, że nie wiadomo, od czego zacząć sprzątanie poszczególnych przestrzeni. W efekcie walka z bałaganem trwa kilka dni, a narastająca frustracja wcale nie motywuje do działania.

Od czego zacząć sprzątanie domu lub mieszkania, aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie? Z pomocą poradnika i kilku sprawdzonych metod i sposobów na czyszczenie, sprzątanie przestanie być dla Ciebie niemiłą formą spędzania wolnego czasu i już nigdy więcej nie będziesz odwlekać tej czynności w nieskończoność.

Poradnik, od czego zacząć sprzątanie domu

Dobra organizacja podczas kompleksowego sprzątania całego domu lub mieszkania to podstawa, która sprawi, że sprzątanie przebiegnie zdecydowanie szybciej nie będzie przeciągać się w czasie. Na początek warto pozbyć się wszystkich rozpraszaczy w postaci ciągłych powiadomień przychodzących na telefon, czy wciągającego serialu w telewizji. Kilkuminutowa przerwa może zmienić się w godzinę, a sprzątanie przeciągnie się w czasie. Dla tych, którzy nie lubią ciszy, świetnym pomysłem będzie energetyczna muzyka. Następnie warto zastosować się z poniższym planem, który rozwieje nasze wątpliwości, od czego zacząć sprzątanie.

  • Lista. Zorganizowanie sobie czasu pracy i przygotowanie listy, od czego zacząć sprzątanie domu przyczyni się do sprawnego wykonania zadania. Przygotuj listę środków czystości oraz sprzętów i akcesoriów, których potrzebujesz. Ustal prosty plan działania i sprawdź, czego Ci brakuje i co musisz dokupić, zanim przystąpisz do sprzątania. W ten sposób oszczędzisz czas w poszukiwaniu zagubionej ściereczki i unikniesz niespodzianek.
  • Priorytety. Odpowiedź na pytanie, od czego zacząć sprzątanie jest prosta — od pomieszczeń, które najbardziej tego potrzebują. Posprzątane pokoje w których zgromadził się największy bałagan dodatkowo zmobilizują nas do dalszej pracy.
  • Kolejność sprzątania. Zasada sprzątania od góry do dołu jest warta zastosowania, gdyż kurz opada od samej góry. Dzięki temu unikniesz kilkukrotnego przecierania mebli z kurzu na niższym poziomie. Zacznij od żyrandoli i najwyższych półek. Taki sposób z pewnością pozbędzie się dylematu, od czego zacząć sprzątanie pokoju.
  • Mycie okien. Tę czynność najlepiej zaplanować na pochmurny dzień. Promienie słońca padające wprost na nasze okna nie tylko spowodują smugi trudne do usunięcia, ale również przyczynią się do szybszego odparowania wilgoci, przez co nie zdążysz przetrzeć szyb na sucho.
  • Elektroniczne urządzenia. Do sprzątania warto wykorzystywać elektroniczne urządzenia wykorzystujące gorącą parę. Jest to nie tylko skuteczna alternatywa dla wszystkich chemicznych detergentów, ale także bezpieczna opcja dla Twojego zdrowia, gdyż nie musisz wdychać trujących oparów ze środków czystości. Wysoka temperatura w połączeniu z dużym ciśnieniem doskonale radzi sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami trudnymi do usunięcia.

Sposoby na mycie okien, podłóg i czyszczenie dywanów

Gdy już masz ustalony plan działania i doskonale wiesz, od czego zacząć sprzątanie domu, możesz przejść do kolejnych obowiązkowych czynności jak mycie okien, czyszczenie podłóg oraz pranie dywanów. Okna myj zawsze w pochmurny dzień, a do ich umycia wykorzystaj ciepłą wodę w towarzystwie ściereczki z mikrofibry lub roztworu wody z octem, który dodatkowo zdezynfekuje czyszczone powierzchnie. Taki zabieg zapewnia idealnie czyste okna bez smug. Do wytarcia na sucho sprawdzi się szara gazeta — wystarczy kilka ruchów, aby szyba była wypolerowana i pełna blasku.

Dylemat, od czego zacząć sprzątanie i mycie podłóg już nigdy nie powinien stanowić problemu. Po wcześniejszym pozbyciu się kurzu z mebli, półek z książkami i zakamarków ścian, możesz przystąpić do odkurzania podłóg, a następnie mycia na mokro. W tym celu możesz skorzystać z gotowych preparatów przeznaczonych do konkretnego materiału, z którego jest wykonana podłoga, lub sporządzić domową miksturę, która sprawdzi się do każdej podłogi, niezależnie od użytego materiału. Wymieszaj ciepłą wodę z octem w stosunku 1:1. Ocet nie tylko doczyści trudne do usunięcia plamy, ale też zdezynfekuje podłogę i pozbędzie się bakterii.

Dywany wymagają nie tylko regularnego odkurzania, ale także odświeżenia raz na jakiś czas. W tym celu idealnie sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy, że rozsypiesz proszek na dywan, a po kilku godzinach odkurzysz cały dywan. W tym czasie soda wchłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy z dywanu i oczyści go z zabrudzeń.

sprzątanie ochota

Od czego zacząć sprzątanie kuchni i łazienki?

Gdy uporasz się z pokojami i nie zastanawiasz się, od czego zacząć sprzątanie, możesz przejść do kuchni i łazienki, które wymagają nieco większej uwagi. W łazience zacznij od przetarcia wszystkich elementów armatury łazienkowej niezawodną mieszaniną wody z octem. Następnie zajmij się fugami między płytkami. W tym celu użyj pasty z wody i sody oczyszczonej i zostaw ją na fugach przez kilka minut. Roztwór szybko i zdecydowanie pozbędzie się brudu.

Sprzątanie kuchni najlepiej rozpocząć od lodówki i piekarnika., najlepiej zacznij od lodówki i piekarnika. Umyj lodówkę wodą z octem, a następnie rozłóż w niej plasterki cytryny, które nadadzą przyjemny zapach. Z trudnymi do usunięcia tłustymi plamami w piekarniku świetnie poradzi sobie garnek z cytryną w środku. Podczas nagrzewania się urządzenia, para z garnka rozpuści wszystkie plamy, a Twój piekarnik będzie idealnie odświeżony.

Kompleksowe i gruntowne sprzątanie mieszkań i domów

Zlecenie kompleksowego sprzątania całego mieszkania profesjonalnej ekipie sprzątającej to doskonały ruch, który zagwarantuje ci spokój i komfort. Ekipa Eskurro zadba o Twoje cztery kąty, a Ty nie będziesz musiał się zastanawiać, od czego zacząć sprzątanie domu. Eskurro to wykwalifikowany personel z ogromnym doświadczeniem, który do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie i z ogromnym zaangażowaniem. Każdy projekt realizujemy tak, aby spełnić wszystkie potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Do sprzątania używamy tylko certyfikowanych urządzeń oraz środków czyszczących bezpiecznych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Ponadto nasza ekipa jest zawsze do Twojej dyspozycji — zapewniamy elastyczność pod względem terminów, a wykonane zlecenie jest zawsze zrealizowane na czas. Z Eskurro problem sprzątanie nie istnieje.