Środki czyszczące w domu

Jak wyczyścić żelazko

Nieostrożność, wybór niewłaściwego trybu prasowania lub używanie zbyt twardej wody – to najczęstsze przyczyny, przez które na żelazku mogą pojawić się ślady spalenizny. Powszechnym błędem jest także nieczytanie instrukcji obsługi i w konsekwencji wykorzystywanie sprzętu niezgodnie z przeznaczeniem. W efekcie stopa żelazka nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale może też pobrudzić tkaniny.
Jak i czym wyczyścić przypalone żelazko? Opisaliśmy kilka sprawdzonych, domowych metod i podstawowych zasad pielęgnacyjnych, dzięki którym wydłużysz żywotność posiadanego urządzenia. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się z gotowymi rozwiązaniami i korzystaj z żelazka odpowiedzialnie.

Żelazko – Jak wyczyścić przypalone sprzęty?

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają skutecznie wyczyścić przypaloną część. Jak wyczyścić zabrudzone żelazko? Poznaj 8 sprawdzonych sposobów:

  1. Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną – Metoda ta jest odpowiedzią na pytanie, czym wyczyścić żelazko ze stalową stopą. Odrobinę sody wysyp na wilgotną szmatkę i pocieraj przypaloną powłokę. Możesz także przygotować specjalną pastę z dodatkiem niewielkiej ilości wody, która będzie nieco bardziej skuteczna w przypadku trudniejszych zabrudzeń.
  2. Czyszczenie żelazka octem – Sposób ten sprawdzi się w przypadku modeli teflonowych i żelazek ceramicznych. Nasącz bawełnianą ściereczkę octem spirytusowym i delikatnie pocieraj, aż brudny osad zniknie całkowicie. Później przetrzyj stopę żelazka wilgotną szmatką, aby pozbyć się pozostałości zanieczyszczeń.
  3. Mieszanka sody oczyszczonej i octu – Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku uporczywych, trudnych do zwalczenia zabrudzeń na żelazkach teflonowych. Ostrożnie dosypuj sodę do octu, w proporcjach 2:1, tak aby nie doprowadzić do powstania nadmiernej ilości piany. Nałóż pastę na stopę żelazka, poczekaj kilkanaście minut, aż soda wniknie w strukturę i usuń mieszankę wilgotną szmatką.
  4. Wosk z białej świecy – Odłącz od zasilania lekko nagrzane żelazko i pocieraj świecą taflę. Następnie wyprasuj kawałek gazety, na skutek czego przypalona plama samoistnie się oderwie. Sposób ten możesz wykorzystać w przypadku modeli ceramicznych i teflonowych.
  5. Pasta do zębów – Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko aluminiowe, to pasta do zębów odpowie na wszystkie Twoje potrzeby. Rozprowadź odrobinę szczoteczką i pocieraj taflę, aż brud zniknie całkowicie. Pozostałości usuń wilgotną ściereczką, a w razie potrzeby resztki pasty możesz wyciągnąć z otworów patyczkami kosmetycznymi.
  6. Tabletka przeciwbólowa z dodatkiem paracetamolu – Pocieraj przypalenie tabletką za pomocą jakiegoś przyrządu, np. pęsety, a następnie wytrzyj stopę żelazka wilgotną szmatką. Tabletka przeciwbólowa będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku niemal wszystkich rodzajów urządzeń do prasowania.
  7. Sól – Sposób ten jest całkowicie bezpieczny w przypadku wszystkich modeli, dlatego nie musisz już zastanawiać się, jak wyczyścić przypalone żelazko, jeśli nie wiesz, jaki dokładnie rodzaj urządzenia posiadasz w domu. Rozsyp odrobinę soli na papierze do pieczenia i przesuwaj po nim rozgrzanym żelazkiem.
  8. Środki do czyszczenia żelazek – Możesz także użyć profesjonalnych środków do czyszczenia. Zwróć jedynie uwagę, aby wybrany przez Ciebie preparat był dopasowany adekwatnie do posiadanego modelu żelazka i bezwzględnie stosuj się do zaleceń producenta.

Zanim wykorzystasz w praktyce opisane powyżej domowe sposoby, pamiętaj o odłączeniu żelazka od źródła zasilania. W przeciwnym razie możesz osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego.
Wiedza o tym, jak wyczyścić zabrudzone żelazko nie będzie Ci potrzebna, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych reguł podczas użytkowania. Najważniejsze zasady pielęgnacyjne to:

  • Wycieraj płytę żelazka przed każdym prasowaniem, dzięki czemu usuniesz kurz i unikniesz przypalenia.
  • Prasuj przez bawełnianą tkaninę materiały, które mogą się stopić pod wpływem gorącej temperatury.
  • Wylewaj wodę po każdym prasowaniu, dzięki czemu wyeliminujesz ryzyko nagromadzania się kamienia i bakterii.
  • Cyklicznie odkamieniaj żelazko, tak aby kamień nie wysypywał się z otworów i nie niszczył ubrań.
  • Regularnie czyść otwory parowe, dzięki czemu usuniesz wszystkie ewentualne, drobne zabrudzenia.
  • Używaj środków czyszczących dopasowanych do powłoki Twojego żelazka, abyś nie zniszczył powierzchni i bariery ochronnej.

Każdy model urządzenia jest inny, dlatego wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Zanim wykonasz jakiekolwiek kroki, sprawdź więc w instrukcji, jak wyczyścić przypalone żelazko zgodnie z wymaganiami konkretnego produktu. Czasem wystarczy jedynie zastosować się do zaleceń producenta, aby trwale pozbyć się problemu.

Jak i czym wyczyścić przypalone żelazko? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów z firmy Eskurro!

Nasza firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży sprzątającej. Z tego też względu doskonale wiemy, jak i czym wyczyścić żelazko, nawet jeśli z pozoru wydaje się, że sytuacja jest już nie do uratowania. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych środków, które dobieramy adekwatnie do wymagań sprzętu. Nie musisz więc obawiać się o rezultat.
W naszej pracy stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego stosujemy wyłącznie certyfikowane urządzenia i narzędzia oraz ekologiczne rozwiązania, przyjazne dla środowiska. Specjalizujemy się głównie w kompleksowym sprzątaniu mieszkań i domów oraz w sprzątaniu po remontach i przeprowadzkach. Na rzecz naszych klientów realizujemy różnorodne usługi, dlatego korzystając z naszej oferty, możesz dopasować zakres działania adekwatnie do swoich potrzeb. Nie tylko wyczyścimy Twoje żelazko, ale też zadbamy o ład i porządek we wszystkich domowych pomieszczeniach.