mycie witryn

Jak wyczyścić rolety

Już na samą myśl o myciu okien, czyszczeniu framug okiennych i szorowaniu parapetów większość z nas się zniechęca. Nic w tym dziwnego, bo w końcu sam proces mycia okien wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu i energii, którą zwykle chcielibyśmy poświęcić na relaks lub aktywny wypoczynek. Oprócz tego, gdy już odnajdziemy motywację do działania i przejdziemy do porządkowania okien, to często zapominamy o istotnym elemencie, który również wymaga regularnego czyszczenia. Tak jak zasłony i firany potrzebują regularnego prania, tak rolety i żaluzje również wymagają umycia lub odświeżenia. Większość z nas nie wie, jak czyścić rolety okienne w efektywny sposób oraz jak wyczyścić żaluzje dopasowując metody do tworzywa. Niezależnie od tego, jakie rolety posiadasz w swoim domu, ten praktyczny poradnik pomoże Ci uporać się nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Zadbaj o idealnie odświeżone akcesoria okienne i ciesz się czystością w swoich czterech ścianach.

Jak wyczyścić żaluzje z kurzu? Poznaj rodzaje rolet i żaluzji

Na rynku można znaleźć bogatą ofertę różnego rodzaju rolet i żaluzji. Dzięki temu każdy z nas bez większego problemu znajdzie idealnie dopasowany wariant do wybranego stylu mieszkania oraz własnego gustu i preferencji. Rolety lub żaluzje to nie tylko praktyczne narzędzie do pomieszczeń, które umożliwia zasłonięcie okien, gdy nadejdzie taka potrzeba, ale również doskonale prezentuje się jako stylowy dodatek uzupełniający wnętrza. Żaluzje i rolety to również świetna alternatywa dla zasłon i firanek, z których coraz częściej rezygnujemy. Pomimo tego, że ten prosty dodatek optycznie powiększa przestrzeń, to tak samo, jak zasłony i firany lubi się kurzyć i brudzić. To, jak wyczyścić żaluzje z kurzu oraz jak prać rolety w dużej mierze zależy od rodzaju produktu, oraz tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych rodzajów tego okiennego dodatku możemy zaliczyć:

 • rolety materiałowe;
 • rolety plisowane;
 • żaluzje pionowe;
 • rolety rzymskie;
 • rolety drewniane;
 • rolety metalowe;
 • rolety zewnętrzne.

W zależności od tego, jaki typ rolet bądź żaluzji posiadasz w swoim domu, musisz dopasować odpowiednią metodę czyszczenia, aby nie zniszczyć delikatnej tekstury, ani nie uszkodzić metalowej konstrukcji. Poznaj najbardziej efektywne metody na to, jak szybko wyczyścić żaluzje i nie poświęcać na ten proces zbyt dużej ilości wolnego czasu.

Jak czyścić rolety okienne? Poznaj sprawdzone metody i pozbądź się uporczywego kurzu

Jednym z najprostszych sposobów na wyczyszczenie każdego rodzaju rolet lub żaluzji jest odkurzenie ich odkurzaczem. Wystarczy dokładnie odkurzyć całą powierzchnię rolety, używając do tego najlepiej końcówki ze szczotką. Jeśli zastanawiasz się, jak myć żaluzje oraz jak prać rolety na mokro, sprawdź poniższe sposoby i zastosuj je w swoim domu.

 • Jak umyć rolety materiałowe – wystarczy, że sięgniesz po ściereczkę z mikrofibry nasączoną w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Przetrzyj starannie całą powierzchnię i zostaw do wyschnięcia.
 • Jak wyczyścić rolety plisowane – w tym przypadku wrzuć rolety do wanny wypełnionej zimną wodą z płynem do mycia naczyń i pozostaw na kilka minut.
 • Jak czyścić rolety okienne typu rzymskiego – większość rolet tego rodzaju jest wykonana z poliestru lub innego materiału nadającego się do prania w pralce. Usuń metalowe elementy z rolety, a następnie wypierz je w pralce, w niskiej temperaturze.
 • Jak czyścić rolety drewniane – pozbądź się kurzu, wykorzystując do tego celu miękką i suchą ściereczkę. Drewno nie lubi nadmiernej ilości wody, a sama sucha ściereczka lub w duecie ze specjalnym środkiem pielęgnacyjnym do drewna z pewnością wystarczy.
 • Jak umyć rolety zewnętrzne i metalowe – ten typ rolet można czyścić na dwa sposoby. Wykorzystaj do czyszczenia myjkę ciśnieniową lub umyj je ręcznie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, wykorzystując ściereczki z mikrofibry.
 • Jak wyczyścić żaluzje – ustaw je najpierw w zamkniętej pozycji, a następnie odkurz wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli tworze żaluzje są wykonane z drewna – wystarczy sucha ściereczka i ewentualnie produkt do pielęgnacji drewna.

Jak widzisz czyszczenie rolet lub żaluzji nie należy do trudnych ani skomplikowanych zadań. Wykorzystując te proste metody, możesz uzyskać czysty i odświeżony efekt nawet w kilka minut. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu rolet i żaluzji – dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu trudnych do usunięcia plam i kłębów kurzu.

Sprzątanie zostaw profesjonalistom

Chcąc zaoszczędzić swój cenny czas i wykorzystać wolne dni na relaks i odpoczynek warto rozważyć współpracę z profesjonalnym serwisem sprzątającym. Wykwalifikowany personel Eskurro dzięki ogromnemu doświadczeniu w branży sprzątającej doskonale wie, jak czyścić rolety okienne i zajmie się tym z pełnym zaangażowaniem i starannością. W Eskurro zapewniamy potrzebny sprzęt i akcesoria, dzięki czemu nie musisz organizować ani potrzebnych narzędzi, ani środków czystości. Nasz personel dba o zdrowie i środowisko, dlatego działa wyłącznie na naturalnych detergentach i środkach czystości, a elastyczne terminy pozwolą Ci na wybór dogodnej daty sprzątania. Poznaj pełną ofertę usług sprzątających i zamów mycie okien wraz z czyszczeniem rolet, zapewniając sobie potrzebny komfort i gwarancję idealnej czystości we własnym domu.