jak wyczyścić pralkę

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą

Pralka to absolutny niezbędnik każdej pani domu – chyba już nikt nie wyobraża sobie ręcznego czyszczenia ubrań. Dzięki niej można szybko i sprawnie wyprać swoją odzież, a nawet obuwie bez większego wysiłku czy poświęcania dużej ilości swojego czasu. Aby jednak móc cieszyć się funkcjami pralki, trzeba czyścić ją regularnie i przestrzegać pewnych prostych zasad. Z każdym praniem w bębnie pralki będzie gromadził się szlam i brud z ubrań, który w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Dowiedz się więc, jak umyć pralkę wewnątrz i jak dbać o nią regularnie i skutecznie – potrzebna będzie jedynie soda oczyszczona i ocet!

Jak wyczyścić pralkę sodą i octem w domu?

Jeśli chcesz szybko i tanio pozbyć się zabrudzeń z pralki, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Prezentujemy sprawdzony i skuteczny sposób na to, jak wyczyścić pralkę octem i sodą w domowych warunkach. Czyszczenie urządzenia rozpocznij od usunięcia kamienia zgromadzonego w bębnie – w tym celu wsyp niepełną szklankę sody oczyszczonej, octu lub kwasku cytrynowego do szuflady na proszek i włącz pustą pralkę na program o maksymalnej temperaturze (90 stopnia Celsjusza). Możesz również wykorzystać połączenie sody i octu w proporcji 1:1, by działać na zabrudzenia z podwójną siłą.

jak wyczyścić pralkę octem i sodą

W dalszej kolejności przejdź do mycia szuflady na proszek. Wykorzystaj do tego szczoteczkę do zębów, wodę oraz mydło, którym postaraj się starannie wyszorować plastikową szufladę. Jeśli jednak znajdują się w niej cięższe zabrudzenia, takie jak szlam czy pleśń, możesz usunąć je wyżej wspomnianymi domowymi środkami. A jak wyczyścić pralkę w środku octem i sodą? Wystarczy, że wymieszasz substancje w proporcji 1:1 i pozostawisz mieszankę w szufladzie, by następnie łatwo i szybko pozbyć się brudu szczoteczką.

Soda oczyszczona połączona z octem równie dobrze sprawdza się w czyszczeniu zabrudzeń z bębna, filtrów i gumowych uszczelek. Aby wyczyścić filtr, odkręć go i opłucz w kranie pod bieżącą wodą – czysty filtr możesz włożyć powrotem na miejsce, ale nie zapomnij umieścić pod powstałym otworem pojemnika na brudną wodę. Na koniec zostaw otwarte drzwiczki i pozostaw pralkę do wyschnięcia. W przeciwnym wypadku wilgoć mogłaby znów osadzić się we wnętrzu pralki, przez co czyszczenie urządzenia będzie mniej skuteczne.

Domowe środki czyszczące w postaci sody oczyszczonej oraz octu to tanie i sprawdzone niezbędniki każdej pani domu. Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona posiadają właściwości żrące oraz antybakteryjnie, a dodatkowo z łatwością odświeżają wnętrze urządzenia. Co więcej, konsystencja czyszczącej pasty doskonale rozprowadza się na każdej powierzchni i niezwykle skutecznie usuwa nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia.

jak umyć pralkę

Jak wyczyścić pralkę z brudu? Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Choć ocet i soda oczyszczona są niezwykle skuteczne w czyszczeniu pralki, towarzyszący sprzątaniu zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele osób z pewnością zastanawia się więc, jak wyczyścić pralkę sodą i octem, a jednocześnie uniknąć przykrego aromatu tej substancji. Niestety, wybierając tę domową metodę czyszczenia, musisz zmierzyć się również z zapachem octu – nie jest on jednak toksyczny, a poza tym szybko się ulatnia i nie osadza się na ubraniach. Jeśli zaś nie chcesz zmagać się z tym problemem, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej, która zajmie się czyszczeniem pralki regularnie przy sprzątaniu Twojego mieszkania lub jednorazowo przy okazji zmiany mieszkania lub renowacji starego urządzenia.

Podsumowując, czyszczenie pralki z brudu i pleśni wcale nie musi być drogie i czasochłonne. Najskuteczniejszym i jednocześnie najłatwiejszym sposobem jest wykonanie pasty z sody oczyszczonej oraz octu, która szybko i skutecznie usunie nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Możesz również skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej, która wykona to zadanie za Ciebie. Aby jednak uniknąć gromadzenia się brudu oraz pleśni wewnątrz pralki, warto regularnie dbać o jej czystość zarówno podczas prania, jak i po zakończeniu cyklu. W związku z tym bezwzględnie unikaj długiego nieotwierania pralki po zakończeniu prania, gdyż może to doprowadzić do rozwoju grzybów i bakterii. Po każdym praniu wysusz więc dokładnie wnętrze pralki oraz szufladę na detergenty, a drzwi pozostaw otwarte do wywietrzenia. Dzięki tym prostym zachowaniom będziesz mógł cieszyć się świeżą, czystą i sprawną pralką przez wiele lat.