czyszczenie kuchenki gazowej

Jak wyczyścić kuchenkę gazową

Kuchenka gazowa to jedno z najbardziej potrzebnych urządzeń w każdej kuchni. To właśnie dzięki niej można przyrządzać pyszne potrawy dla siebie i całej rodziny. Ze względu na swoją funkcję kuchenka gazowa jednak bardzo szybko się brudzi, dlatego tak ważne jest jej regularne czyszczenie. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla ogólnego wyglądu kuchni, ale również dla zdrowia domowników – duże nagrodzenie brudu, kurzu i tłuszczu może bowiem prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.

Jak czyścić kuchenkę gazową?

Każdorazowo mycie kuchenki gazowej powinieneś rozpocząć od przygotowania powierzchni. Zdejmij więc z płyty ruszty i palniki, by móc dotrzeć do głębszych zakamarków urządzenia. Ważne jest również przygotowanie odpowiednich narzędzi i detergentów do czyszczenia. Do mycia powierzchni emaliowanych i szklanych najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny płyn do naczyń nakładany za pomocą miękkiej gąbki – w ten sposób można uniknąć porysowania i uszkodzenia kuchenki. Czyszczenie kuchenki gazowej powinno skupiać się przede wszystkim na obszarach wokół palników, gdyż to właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Na sam koniec można zająć się usuwaniem brudu z powierzchni palników i rusztów.

mycie kuchenki gazowej

Jak wyczyścić kuchenkę gazową z tłuszczu domowymi sposobami?

Czyszczenie kuchenki gazowej nie należy do trudnych zadań, a dla osiągnięcia zadowalających efektów wcale nie potrzeba specjalistycznych środków – zupełnie wystarczające będą domowe sposoby.

  1. W przypadku powierzchni emaliowanych i szklanych najlepszym środkiem będzie uniwersalne połączenie wody i soku z cytryny.
  2. Do mycia rusztów żeliwnych i usuwania z nich tłustych plam najlepiej sprawdza się natomiast pasta wykonana z sody oczyszczonej i octu lub tradycyjny płyn do mycia naczyń. Aby ten domowy detergent mógł skutecznie zadziałać, pozostaw go na uporczywym tłuszczu na co najmniej godzinę.
  3. Czyszczenie palników warto zaś wykonywać za pomocą małej szczoteczki według poniższego schematu:

    • zdemontuj elementy palnika z kuchenki gazowej,
    • namocz palniki w mieszance gorącej wody i octu (proporcje roztworu to 300 ml octu na 100 ml wody),
    • kiedy mieszanina ostygnie, możesz rozpocząć szorowanie palników szczoteczką – pamiętaj, by robić to dokładnie i starać się docierać do najgłębszych zakamarków,
    • na zakończenie starannie spłucz pozostałości roztworu i osusz palniki. Gdy elementy całkowicie wyschną, możesz umieścić je ponownie w kuchence.

Nie bój się pocierać powierzchni rantów i palników – żeliwo to bardzo wytrzymały materiał odporny na ścieranie. I zawsze myj kuchenkę gazową w gumowych rękawiczkach.

Jak często należy czyścić kuchenkę gazową? Regularnie!

W przypadku sprzątania dowolnej powierzchni najważniejszym aspektem staje się regularność. Przy konsekwentnym podejściu nawet czyszczenie czarnej kuchenki gazowej nie powinno sprawić żadnych problemów. Najlepiej więc myć kuchenkę od razu po zakończeniu gotowania – im dłużej zwlekasz, tym plamy będą trudniejsze do usunięcia. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która nie tylko wyczyści kuchenkę gazową, używając skutecznych i przyjaznych dla środowiska produktów, ale i zadba o posprzątanie całego domu.

Podsumowując, mycie kuchenki gazowej powinno się wykonywać regularnie, ponieważ zabrudzenia z tłuszczu i resztek jedzenia po dłuższym czasie mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia. Do czyszczenia powierzchni kuchenki można wykorzystać środki czystości wykonane w domu, które skutecznie radzą sobie z tym zadaniem. Jeśli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie umyć swojej kuchni, możesz skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie sprzątania.