Kuchnia to jedno z obowiązkowych pomieszczeń nie tylko w domu lub mieszkaniu, ale również biura, lokalu usługowego lub każdego innego miejsca pracy. Pomieszczenia kuchenne brudzą się najszybciej, a tłuszcz z gotowania i namnażający się kurz sprawia, że sprzątania w kuchni nie da się odłożyć na później. Regularne sprzątanie kuchni jest szczególnie ważne, gdyż to pomieszczenie stanowi najbardziej zanieczyszczone pomieszczenie w domu i niestety jest siedliskiem bakterii i zarazków. Kuchnia wymaga codziennego czyszczenia, a utrzymanie jej w czystości sprawi, że kolejne gruntowne sprzątanie nie będzie zajmować tak wiele czasu.
Sprzątanie kuchni wcale nie musi być męczące. Odpowiednia organizacja i zaplanowanie poszczególnych etapów czyszczenia to klucz do sukcesu i nieskazitelnego efektu sprzątania. Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie środki czystości, które będą niezbędne do porządków. Warto zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria i produktu jeszcze zanim zaczniesz sprzątanie kuchni — pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie czyszczenia. Do porządków w kuchni przyda Ci się:
Sprzątanie kuchni zacznij od usunięcia brudnych naczyń. Możesz umyć je samodzielnie lub umieścić w zmywarce. Następnie uporządkuj wszystkie przedmioty na swoje miejsca i pozbądź się nadmiaru rzeczy z blatów i stołu. Kolejnym krokiem sprzątania kuchni będzie przygotowanie i czyszczenie poszczególnych etapów w kuchni krok po kroku.
Mycie szafek kuchennych to pierwsza rzecz, od której najlepiej zacząć sprzątanie kuchni. Na szafkach osadza się tłuszcz z gotowania, powstają zacieki i często odbijają się odciski palców. Aby skutecznie pozbyć się wszelkich śladów i plam tłuszczu z mebli kuchennych warto sięgnąć po płyn do czyszczenia wykonany domowym sposobem, który pomoże w naszym sprzątaniu w kuchni. Wystarczy wymieszać szklankę wody z połową szklanki octu i taką samą ilością wódki. Do roztworu możesz dodać kilka kropelek ulubionego olejku zapachowego. Tak przygotowany preparat trzeba rozpylić na zabrudzone szafki i przetrzeć je szmatką. Domowy środek czystości nie tylko jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia, ale też skutecznie usuwa tłuszcz i zabrudzenia z mebli.
Kolejnym etapem sprzątania w kuchni jest zadbanie o wszystkie sprzęty kuchenne. Często używana mikrofalówka brudzi się od tłuszczu i kurzu, dlatego najlepiej wyczyścić ją domowym roztworem. Do szklanego naczynia wystarczy wlać 300 ml wody i 3 łyżki octu. Następnie wystarczy podgrzać roztwór w mikrofali przez ok. 15 minut, a po podgrzaniu pozostawić w niej naczynie jeszcze przez kilkanaście minut. Zmiękczy to wszelkie zabrudzenia w środku mikrofali, a usunięcie brudu będzie szybkie i proste — wystarczy przetrzeć powierzchnie papierowym ręcznikiem. Odkamienianie czajnika na pierwszy rzut oka może wydawać się zadaniem nie do wykonania, jednak jeśli wrzucisz do zagotowanej w czajniku wody łyżeczkę kwasku cytrynowego i chwilę poczekasz, twój czajnik będzie jak nowy.
Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak szybko posprzątać kuchnię jest skuteczne umycie zlewu i pozbycie się zacieków na dobre. Do powstania zacieków przyczyniają się reszty jedzenia oraz plamy z czerwonego wina, sok z buraków, kawa i herbata. Samodzielnie wykonana pasta z sody oczyszczonej i wody pomoże pozbyć się zacieków. Wystarczy nałożyć pastę punktowo i wyszorować powierzchnię zlewu. Przy sprzątaniu kuchni nie można zapomnieć o lodówce, w której znajduje się wiele bakterii i zarazków. Wnętrze lodówki najlepiej doczyścić mieszanką sody oczyszczonej i wody, która także pochłonie brzydki zapach. Na koniec można przetrzeć całą lodówkę octem, który ma właściwości odkażające i dezynfekujące.
Sprzątanie w kuchni musi obejmować także solidne czyszczenie pojemnika na śmieci, który jest prawdziwą wylęgarnią bakterii i zarazków. Pojemnik musi być myty regularnie, aby go dokładnie doczyścić i zdezynfekować. Do dezynfekcji śmietnika można wykorzystać gotowe produkty chemiczne lub użyć domowego sposobu i nałożyć pastę z sody oczyszczonej i wody. Po wyszorowaniu pojemnika można pozbyć się przykrego zapachu dzięki mieszance kostek lodu, wody i octu w równych proporcjach.
Okna w kuchni narażone są na brud i tłuszcz, który jest nieunikniony podczas gotowania i osadza się na każdej powierzchni. Aby zamknąć kolejny etap sprzątania w kuchni, przygotuj ciepłą wodę z octem do umycia framug okiennych oraz osobny pojemnik z wodą i ściereczkę z mikrofibry. Przetrzyj framugi roztworem z octem, a szyby zwykłą wodą. Po umyciu szyb możesz wypolerować je szarą gazetą lub nylonową pończochą — taki zabieg doda blasku każdej szybie.
Wiesz już, od czego zacząć sprzątanie kuchni, a teraz dowiesz się jak domknąć ostatni etap sprzątania kuchni i w jaki sposób wyczyścić podłogi. Najpierw dokładnie odkurz powierzchnię na sucho i pozbądź się kurzu z podłogi. Dzięki temu kawałki okruszków nie będą przeszkadzać podczas mycia na mokro. Następnie użyj roztworu ciepłej wody i gotowego produktu dopasowanego do rodzaju podłogi lub dodaj szklankę octu, który jest przeznaczony do każdego rodzaju nawierzchni. Ocet skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia na podłodze i dodatkowo ją zdezynfekuje.
Korzystając z usług profesjonalnego serwisu sprzątającego, nie tylko zaoszczędzisz swój czas, ale także masz pewność, że każda powierzchnia i element w Twojej kuchni będzie dokładnie i precyzyjnie wyczyszczony. Nasz wykwalifikowany personel do sprzątania kuchni używa wyłącznie bezpiecznych i ekologicznych środków czystości oraz certyfikowanych urządzeń i akcesoriów. Bogate doświadczenie i zaangażowanie w każde zlecenie stanowi gwarancję jakości naszych usług, a elastyczność pod względem terminów pozwoli nam na dopasowanie się do wybranego przez Ciebie terminu. Z Eskurro nie musisz zastanawiać się jak szybko posprzątać kuchnię, bo zrobimy to za Ciebie — szybko i efektywnie.