domowe sposoby na czyszczenie fug

Jak pozbyc sie plesni z domu?

Pojawienie się pleśni lub grzybów w mieszkaniu czy domu wcale nie oznacza, że miejsce jest zaniedbane. Pleśń może pojawić się nawet w czystych pomieszczeniach i niestety stanowi trudność w jej usunięciu. Jak powszechnie wiadomo, zalążki pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka – nie tylko dla alergików lub osób z chorobami układu oddechowego. Pleśń najczęściej pojawia się w miejscach, w których występuje wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza. Takie warunki są idealne dla jej rozwoju, a najbardziej narażonymi miejscami w domu jest piwnica, spiżarnia, garaż, poddasze, a nawet kuchnia i łazienka. Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się pleśni w mieszkaniu, a także jak usunąć grzyb z mieszkania. Pomimo tego, że nie jest to najprostsza sprawa, nie jest niemożliwa do wykonania, a wykonanie kilku kompleksowych czynności pozwoli uporać się ze szkodliwym pasożytem.

Jak pozbyć się grzyba z mieszkania? Poznaj praktyczny poradnik krok po kroku

Pojawienie się pleśni i grzybów w zakamarkach własnego domu nie tylko psuje estetykę ścian. Te mikroorganizmy są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia i powinny być usunięte tak szybko, jak to możliwe. Nie należy bagatelizować tego problemu i odkładać go na później tylko wdrożyć konkretny plan działania na to, jak się pozbyć pleśni w domu. Do tego celu z pewnością przyda Ci się kilka narzędzi i domowych środków:

 • twarda szczotka
 • soda oczyszczona
 • płyn do mycia naczyń
 • olejek z drzewa herbacianego
 • sól morska
 • maska na twarz i rękawice

Na początku zadbaj o swoje bezpieczeństwo i załóż maseczkę ochronną i rękawice. Pierwszym krokiem do tego, jak usunąć grzyb z mieszkania będzie dokładne oczyszczenie ściany twardą szczotką. Następnie należy dokładnie umyć miejsca, w których znajdowała się pleśń. W tym celu możesz wykorzystać kilka sprawdzonych i domowych sposobów.

 • Jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu sodą oczyszczoną? Soda oczyszczona to jeden z naturalnych i niezawodnych środków czyszczących i dezynfekujących, który z pewnością znajduje się w Twojej kuchennej szafce. Oprócz tego wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antygrzybicze. Z tego względu możesz wetrzeć proszek w te miejsca, w których wcześniej pojawiła się pleśń i zostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie przygotuj własnoręcznie pastę – do proszku dodaj tyle wody, aby uzyskać konsystencję pasty, a później nałóż ją na ścianę na 20 minut. Na koniec umyj powierzchnię czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia, nie zapominając o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.
 • Jak usunąć grzyb z mieszkania octem? Ocet to kolejny naturalny produkt, który ma działanie oczyszczające, dezynfekujące i odświeżające. Wystarczy, że wymieszasz pół szklanki octu w szklance wody, a następnie rozpylisz mieszankę po ścianach. Możesz przelać specyfik do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać wszystkie miejsca, w których znajdował się grzyb. Ocet świetnie zdezynfekuje i zneutralizuje zapach stęchlizny.
 • Jak się pozbyć pleśni w domu płynem do mycia naczyń? Jeśli pleśń zaatakowała łazienkę lub kuchnię i znajduje się na fugach, to sięgnij po płyn do mycia naczyń. Rozprowadź płyn na fugach i miejscach połączonych silikonem, a następnie dokładnie szoruj szczoteczką do zębów. Wyczyszczone miejsca wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i zostawić do wyschnięcia, pamiętając o wentylacji pomieszczenia.
 • Jak pozbyć się grzyba z mieszkania naturalnymi olejkami? Olejek z drzewa herbacianego ma zastosowanie nie tylko w kosmetyce i pielęgnacji. Dzięki swoim dezynfekującym właściwościom może być zastosowany do odkażania miejsc po pleśni. Wymieszaj 2 szklanki wody z 2 łyżkami olejku i wlej gotowy roztwór do buteleczki z atomizerem. Spryskaj dokładnie wszystkie miejsca, w których znajdowała się pleśń i grzyby.
 • Jak pozbyć się pleśni w mieszkaniu solą morską? Sól morska to jeden z najskuteczniejszych i tanich produktów, który zwalcza wilgoć w domu. Do płóciennych woreczków nasyp sól i powieś je w miejscach, które są narażone na wysoką wilgotność. Dzięki temu wilgoć nie będzie zbierać się na ścianach, a Ty zapobiegniesz powstawaniu groźnych mikroorganizmów.

Niestety zdarza się, że grzyb i pleśń bardzo szybko rozprzestrzeniają się po ścianach i meblach. W takich sytuacjach domowe sposoby mogą nie być wystarczające. Wtedy należy sięgnąć po bardziej zaawansowane metody i wykorzystać wybielacz chlorowy oraz proszek do prania. Po zdarciu pleśni ze ścian należy dokładnie umyć powierzchnię – wymieszaj szklankę wybielacza i 1.5 l wody, a następnie umyj ścianę miękką szczotką lub szorstką gąbką. Możesz również wymieszać miarkę proszku do prania w misce wody. Następnie oczyść ścianę czystą wodą i pozostaw do wysuszenia, zapewniając pomieszczeniu dobrą wentylację. Pamiętaj, aby po pozbyciu się pleśni i grzybów pomalować ściany farbą odporną na grzyby i pleśń. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu tych mikroorganizmów w przyszłości.

Jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu? Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Mając w mieszkaniu lub domu pomieszczenia, które są narażone na wysoką wilgotność powietrza, warto zawczasu zabezpieczyć się przed pojawieniem się groźnych pasożytów. Warto pamiętać, że pierwsze zalążki pleśni i grzybów są niewidoczne gołym okiem, a gdy już można dostrzec je na ścianach lub meblach, należy jak najszybciej się ich pozbyć. Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak się pozbyć pleśni w domu, to zacznij wdrażać zapobiegawcze sposoby. Przede wszystkim kontroluj wilgoć w pomieszczeniach i dbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Regularnie wietrz pomieszczenia, bez względu na porę roku. Sprzątanie mieszkań, wyczyść przewody wentylacyjne w domu i rozwieś woreczki z solą lub inne produkty pochłaniające wilgoć. Pamiętaj także, aby nie rozwieszać mokrego prania w miejscach narażonych na wysoką wilgotność.

Jak pozbyć się grzyba z mieszkania? Działaj szybko i efektywnie

Nie wolno bagatelizować ani pleśni, ani grzybów. Te groźne pasożyty potrafią szybko się rozprzestrzeniać i powodować wiele dolegliwości m.in. astmę, bóle głowy i problemy z oddychaniem. Jeśli zauważysz pleść w swoim domu, należy reagować szybko i skutecznie. Wiedząc, jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu, z pewnością sobie poradzisz i usuniesz niebezpieczne drobnoustroje ze swoich czterech kątów.