Nadchodzące święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok to okres, kiedy w niejednym polskim domu prowadzone są gruntowne prace porządkowe. Mycie podłóg, ścieranie kurzy i przygotowywanie świątecznego stołu to standard – zdecydowanie większym wyzwaniem może okazać się mycie okien przy minusowej temperaturze na zewnątrz. Zadanie to będzie wymagać specjalistycznego podejścia i środków. Jak myć okna zimą, by nie uszkodzić struktury szkła?
Mycie okien zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Przy minusowej temperaturze woda bardzo szybko zamarza, a szkło łatwo ulega uszkodzeniom. Wiele osób może się nawet głowić, czy można myć okna na mrozie i czy jest to bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i stanu okna. Otóż, czyszczenie przestrzeni okiennych zimą jest możliwe do wykonania, jednak trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych podstawowych zasad.
Przede wszystkim na mycie okien zimą warto zdecydować się najlepiej w dniu, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas woda nie będzie tak szybko zamarzać, a usunięcie brudu z powierzchni okna będzie łatwiejsze. Mycie okien zimą przy dodatniej temperaturze pozwoli także uniknąć uszkodzenia szkła oraz framug okiennych.
Podczas czyszczenia okien w okresie zimowym, słońce może okazać się największym wrogiem. Woda, nawet ciepła, wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słońca szybciej wysycha, a to z kolei prowadzi do powstawania smug. Na mycie okien zimą warto więc zdecydować się w pochmurne dni lub w momencie, kiedy okna znajdują się w cieniu.
Aby uniknąć uszkodzeń szyby i skutecznie wyczyścić powierzchnię okienną, należy przestrzegać pewnych zasad. Te proste triki znacznie ułatwią mycie okien zimą:
Mycie okien zimą wymaga nie tylko specyficznego podejścia, ale również specjalistycznych środków – tutaj nie sprawdzą się zwykłe preparaty do mycia szyb i luster. W tym przypadku można oczywiście zainwestować w profesjonalne środki czyszczące, ale można również wybrać wersję budżetową i zrobić preparat do mycia okien własnoręcznie w domu.
Mycie okien na mrozie można wykonać przy użyciu mieszaniny octu i wody. Wystarczy wymieszać ze sobą oba płyny w proporcji 3 łyżki stołowe octu na 3 łyżki stołowe wody. Pamiętaj, by mieszanina była utrzymana w temperaturze pokojowej.
W czyszczeniu okien zimą doskonale sprawdzi się również domowy preparat cytrynowy. Do jego przygotowania potrzebne będzie 7-8 łyżek stołowych soku z cytryny oraz 3 łyżki stołowe spirytusu, a obie substancje wystarczy wymieszać z dwoma litrami wody. W ten sposób powstanie preparat, który skutecznie usunie zabrudzenia z szyby.
Zimowe czyszczenie okien wymaga specjalistycznych narzędzi i preparatów. Przy ujemnych temperaturach, padającym śniegu i nieodpowiednim podejściu można łatwo doprowadzić do uszkodzenia okna, a także szybko nabawić się przeziębienia podczas pracy na mrozie. W przypadku zimowego mycia okien warto więc zastanowić się nad współpracą ze specjalistyczną firmą sprzątającą, by oszczędzić sobie problemów i nerwów.
Samodzielne mycie okien przy minusowej temperaturze wiąże się z obowiązkiem przestrzegania wielu zasad, zachowaniem należytej uwagi i wysiłkiem na mrozie. Profesjonaliści posiadają natomiast wszystkie niezbędne narzędzia i kwalifikacje do tego, by przeprowadzić proces czyszczenia szybko i skutecznie. Jeśli więc zdecydujesz się na samodzielne mycie okien zimą, pamiętaj o wszystkich powyższych poradach i ubierz się ciepło. Jeśli zaś szukasz pomocy u specjalistów, bez problemu znajdziesz ją w Internecie.