Jak myć okna bez smug

Jak myć okna bez smug?

Mycie szyb i utrzymanie nieskazitelnie czystych i przejrzystych okien należy do niełatwych zadań, a dla wielu jest skomplikowanym i męczącym procesem. Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak myć okna zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu specjalistycznych środków czyszczących, jednak nie każdy z nich przynosi pożądanie efekty. Wpływ na proste mycie szyb i uzyskanie idealnego okna bez smug mają także narzędzia jakich używamy do sprzątania. Wbrew powszechnym opiniom czyste, lśniące szyby bez smug i zbędnego polerowania można uzyskać stosując kilka sprawdzonych trików i akcesoriów, które nie pochłoną wielkich oszczędności.

Przed czyszczeniem, trzeba przygotować okna i zdjąć firanki oraz pozbyć się wszystkich ozdób na parapecie. Do mycia niezbędny będzie płyn do szyb, alkohol, ocet lub miks wody z cytryną, a także papierowe ręczniki lub ściereczka z mikrofibry. Bez względu na to, czy czeka cię mycie szyb w zwykłych oknach, fasadowych czy dachowych, nasz poradnik podpowie Ci jak w szybki i prosty sposób uzyskać idealnie przejrzyste szyby, przez co mycie okien już nigdy nie będzie uciążliwym i czasochłonnym obowiązkiem.

Czyste okna bez smug i polerowania

Jednym z najpopularniejszych sposobów na umycie szyb jest wykorzystanie płynu do mycia okien, który nie wymaga od nas samodzielnego wykonania roztworu. Płyn do szyb doskonale współpracuje z papierowymi ręcznikami, ściereczką lub gumową ściągaczką do szyb. Ten sposób może być nieskuteczny w uzyskaniu okien bez smug, gdyż wiele zależy od jakości środka czystości. Na pomoc mogą przyjść domowe sposoby z wykorzystaniem produktów, które z pewnością znajdują się w twojej kuchni, a ponadto są tanie i skuteczne.

  • Płyn do naczyń lub alkohol. Zamiast kupować płyn do szyb, który może nie być zadowalający, możesz wykorzystać letnią wodę i kilka kropel płynu do mycia naczyń lub niewielkiej ilości alkoholu. Następnie należy wytrzeć szybę na mokro, a później przetrzeć ją papierowym ręcznikiem lub szarą gazetą, która skutecznie rozprawia się ze smugami.
  • Woda i mikrofibra. Dla wielu może być to szokujące, ale mycie szyb bez smug można uzyskać… samą wodą. W tym przypadku do czyszczenia szkła ciepłą wodą należy użyć ściereczki z mikrofibry. Ten specjalny materiał dzięki swojej unikalnej budowie nie potrzebuje detergentów i rozprawi się z uporczywym brudem na szybach. Po umyciu na mokro wystarczy wytrzeć szyby do sucha.
  • Sok z cytryny. Domowy roztwór soku z cytryny i wody nie tylko usunie kurz i zacieki z okien, ale nada także przyjemny i świeży zapach we wnętrzach. Pół szklanki soku z cytryny na szklankę wody oraz ściereczki lub papierowych ręczników to korzystna odpowiedź na pytanie, jak myć szyby bez smug.
  • Ocet. Już tylko dwie łyżki octu na szklankę wody wystarczą, aby skutecznie umyć szyby, które długo nie były czyszczone. Ocet to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także doskonały środek dezynfekujący, który pozbędzie się bakterii z twoich okien.

Jak nie myć okien? O najczęstszych błędach, których należy unikać

Wbrew pozorom słoneczna pogoda to nie najlepszy czas do mycia szyb. Promienie słońca padające wprost na nasze okna gwarantują powstawanie smug, bez względu na to, po jaki środek sięgniemy. Ponadto słońce sprawia, że szyby szybciej parują i nie zdążymy wytrzeć ich do sucha. Najlepsza pogoda do mycia szyb i uzyskania okna bez smug to pochmurny dzień. Jeśli jednak słońce nas zaskoczy, należy umyć okna po tej stronie domu, która pozostaje w cieniu, a następnie zmienić strony.

A jak myć okna w mroźne dni? Odpowiedź jest prosta — nie myć. Szkło okienne jest bardzo kruchym materiałem, a podczas minusowych temperatur wystarczy zbyt mocne dociśnięcie ściereczki, aby szyba pękła. Częstym błędem podczas mycia szyb jest wycieranie ich do sucha przed samą czynnością czyszczenia — np. tuż po deszczu. Nigdy nie należy tego robić, gdyż nawet niewielkie drobinki brudu mogą porysować okno. Szyby zawsze należy czyścić na mokro, a następnie wycierać je do sucha — to jedyna i słuszna kolejność, która gwarantuje wspaniałe okna bez smug.

Okna bez smug i na błysk!

Dość nietypowym sposobem na uzyskanie idealnych okien bez smug z doskonałym błyskiem jest wykorzystanie nabłyszczacza do zmywarek. Do letniej wody wystarczy wlać około pół szklanki nabłyszczacza, a następnie przetrzeć szyby. Taka metoda pozwoli na uzyskanie doskonale lśniącej powierzchni szkła. Warto również przetrzeć wilgotną powierzchnię szarą gazetą, która nie pozostawi żadnych smug i wydobędzie z szyb blask. Ponadto gazeta nie wymaga długotrwałego i czasochłonnego polerowania. Do polerowania szyb warto również zastosować rajstopy i przecierać okno z góry na dół. Taka kolejność to gwarancja doskonałego lśnienia i idealnie umytych okien bez smug.

Eskurro — gwarancja doskonale umytych szyb bez smug

Profesjonalna i wykwalifikowana ekipa sprzątającą Eskurro posiada wieloletnie doświadczenie i setki zadowolonych z usług klientów. Odpowiednie kwalifikacje naszego personelu wpływają na ich niezawodność i staranność. Eskurro rozwieje wszelkie dylematy związane z pytaniem, jak myć szyby bez smug, a dzięki wykorzystywaniu certyfikowanych urządzeń, twoje okna będą lśnić i błyszczeć. Korzystamy wyłącznie ze środków czystości, które są bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Jesteśmy elastyczni pod względem terminów, a zlecenie zawsze jest wykonane na czas, w określonych godzinach. Z Eskurro mycie okien przestaje być przykrym obowiązkiem.